همایش ها

همایش ها، کنفرانس ها، سخنرانی ها

 
موسسه آوای طبیعت پایدارکه موسسه ای آموزشی فرهنگی در زمینه اکوتوریسم ومحیط زیست است، بنا به ماهیت وجودی خود، همایش ها و گردهمایی های مختلفی را طراحی و اجرا نموده است.بسیاری از این نشست ها در سطح ملی بوده و مدعوین آن از سراسر کشور گردهم آمده اند.
بسیاری از آنها به صورت گردهمایی های ادواری برگزار شده است. همایش ها در زمینه های مختلف درحوزه اکوتوریسم، محیط زیست و تنوع زیستی ، جوامع محلی و کار آفرینی و... برگزار گردیده است.
همچنین موسسه آوای طبیعت پایدار و نیز مسوولین آن بنا به دعوت برخی از همایش ها به عنوان سخنران در مراسم حضور داشته اند. در زیر به همایش ها و گردهمای طراحی و اجرا شده توسط این موسسه و نیز همایش هایی که موسسه در آن به عنوان مدعو حضور داشته است اشاره می گردد.

همایش تخصصی توانمندی های سازمان دانش آموزشی تهران - اسفند 1384

در اسفند 1384، سازمان دانش آموزی استان تهران اقدام به برگزاری همایش و نمایشگاه در زمینه برنامه های فوق برنامه دانش آموزان نمود.این همایش در سالن سازمان دانش آموزی تهران برگزار گردید و گروه های مختلفی مانند NGOهای آموزشی، محیط زیست،گردشگری و... در این گردهمایی به ارائه برنامه های خود و نیز سخنرانی های تخصصی پرداختند.
نمایندگان موسسه آوای طبیعت پایدار در این همایش با پرداخت به موضوع طبیعت گردی و گردشگری مسئولانه به شیوه های نوین در اجرای برنامه های آموزشی

کودکان و نوجوانان با هدف دوستی آنها با طبیعت اشاره کردند.
در پایان با طرح سووالاتی از شرکت کنندگان مسابقه ای اکوتوریستی برگزار نمودند. پس از آن گردهمایی موسسه آوای طبیعت پایدار با مشارکت در برنامه های آموزشی سازمان دانش آموزی گام هایی جهت اجرای اردوهای دانش آموزی هماهنگ با محیط زیست برداشت.
موسسه آوای طبیعت پایدار در غرفه معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان نماینده اکوتوریسم حضور یافت و توانمندیهای اکوتوریستی خود را به ویژه در حوزه آموزش عرضه نمود.
 

همایش ملی خلیج فارس - جزیره قشم - اردیبهشت 1387
در اردیبهشت 1387 و همزمان با روز ملی خلیج فارس که هر سال در سراسر ایران و به ویژه در استان های همجوار خلیج فارس برنامه های گرامیداشت این روز برگزار می شود، از سوی مرکز علمی-دانشجویی گردشگری جهاد دانشگاهی با همکاری و مشارکت سازمان منطقه آزاد قشم در سالن مرکز رشد جزیره قشم همایش ویژه ای همراه با سفرهای ویژه بازدید از مناطق طبیعی قشم برگزار گردید.
در این گردهمایی جمعی از اندیشمندان و فرهیختگان حوزه فرهنگ، ایران شناسی، جغرافیا و گردشگری و محیط زیست به عنوان مدعو حضور داشتند و به همراه ارائه کنندگان مقالات و سایر مشارکت کنندگا

 

ن ، به بحث و تبادل نظر و تدوین دیدگاه ها و نظرات در زمینه های مختلف مرتبط با موضوع خلیج فارس پرداختند.یکی از موضوعات این همایش مبحث گردشگری و محیط

زیست خلیج فارس و به ویژه نقش جوامع محلی حاشیه خلیج فارس در این زمینه بود که نمایندگان موسسه آوای طبیعت پایدار با تکیه بر تجارب پروژه هایی که در جزیره قشم داشتند در ارتباط با پروژه های سه گانه حفاظت، اکوتوریسم و صنایع دستی به ارائه مقاله و سخنرانی پرداختند و بر اهمیت و نقش جامعه محلی تاکید کردند.
در این نمایشگاه موسسات و آژانس های مسافرتی طبیعت گردی بنا به دعوت کمیته ملی طبیعت گردی حضور داشتند.
 

 

همایش روز جهانی صنایع دستی - دانشگاه تبریز - خرداد 1387
در خردادماه 1387 به مناسبت روز جهانی صنایع دستی برنامه ویژه ای با مشارکت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری (معاونت صنایع دستی)، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی و دانشگاه تبریز برگزار گردید و جمعی از کارشناسان و فعالان حوزه صنایع دستی به تبیین دیدگاه های خود و نیز معرفی ویژگی های صنایع دستی مناطق مختلف ایران، جغرافیای صنایع دستی ایران، انواع صنایع دستی و معرفی پروژه های صنایع دستی پرداختند.

در این بین موسسه آوای طبیعت پایدار نیز

پروژه توانمندسازی بانوان جزیره قشم (هنر برای محیط زیست) را به عنوان مطالعه موردی فعالیت اکوتوریستی بانوان براساس هنرهای بومی آنها معرفی نمود.

 

همایش کارشناسان کمیته های ملی طبیعت گردی استان ها - ساری -تیر 1387

در تیرماه 1387 و به همت کمیته ملی طبیعت گردی که متشکل از نمایندگان 3 سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها و مراتع(منابع طبیعی) است، همایشی به صورت کارگاهی برای نمایندگان و کارشناسان کمیته های طبیعت گردی استان ها از سراسر ایران در محل هتل بادله ساری برگزار شد.این همایش آموزشی با هدف آشنایی بیشتر نمایندگان اکوتوریسم استان ها با مصداق ها و نمونه های موفق اکوتوریسم در ایران برگزار شد و مباحثی چون تورگردانی تخصصی طبیعت، پرنده نگری ، اکوتوریسم با مشارکت جوامع محلی، نقش صنایع دستی در اکوتوریسم و... مورد بررسی قرار گرفت تا کارشناسان پس از آموزش های لازم خود مروج این نوع فعالیت ها در استان های خود باشند.

موسسه آوای طبیعت پایدار نیز در موضوع اکوتوریسم و جوامع محلی و نقش صنایع دستی و اکوتوریسم به ارائه نتایج حاصلاز پروژه های خود و نیز بررسی نقاط ضعف، قوت و چالش های آن پرداخت. در پایان این کارگاه کلیه کارشناسان و مدرسین به اتفاق از پناهگاه حیات وحش میانکاله بازدید کردند.

 

همایش ملی سرمایه گذاری در صنعت گردشگری - پنل صنایع دستی - تهران - سالن همایش های برج میلاد-1387

معاونت طرح ها و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هر سال اقدام به برگزاری همایش سرمایه گذاری در صنعت گردشگری می نماید و در این بین پروژه ها و طرح هایی را که برای سرمایه گذاری آماده اند و فرصت های مناسب سرمایه گذاری ایجاد می نمایند، به نمایش می گذارند.
بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی و خارجی در این همایش ها شرکت کرده و از پروژه ها و طرح ها بازدید می کنند و در بسیاری از آنها نیز اقدام به سرمایه گذاری می نمایند.آنچه برای بخش کمیته ملی طبیعت گردی و فعالان بخشخصوصی حائز اهمیت است، جهت دادن این

پروژه ها به سوی توریسم پایدار و سرمایه گذاری در راستای گردشگری پایدار و هماهنگ با محیط زیست است.
این همایش در بخش های مختلف از جمله گردشگری فرهنگی، طبیعت گردی، روستا گردی، توریسم سلامت، گردشگری مذهبی،احیا وتغییر کاربری ابنیه تاریخی، صنایع دستی و... برگزار می شود. موسسه آوای طبیعت پایدار در پنل مخصوص صنایع دستی این همایش به ایراد سخنرانی و ارائه مقاله مربوط به صنایع دستی قشم و ارتباط آن با اکوتوریسم و حفاظت پرداخت و پروژه های خود را برای ارائه به سرمایه گذاران معرفی نمود. همایش مذکورو نمایشگاه تخصصی آن در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد برگزار گردید.

همایش انجمن کوهنوردان ایران - 1387

در 13 تیرماه سال 1387 در فرهنگسرای بهمن به پیشنهاد جمعی از کوهنوردان علاقمند به طبیعت ایران ، دماوند به عنوان اثر طبیعی ملی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ثبت شد تا گامی باشد برای ثبت جهانی آن. پس از آن تعاملاتی میان کوهنوردان و فعالان 

اکوتوریسم برقرار گردید.
این تعاملات زمینه را برای ارتباط نزدیک تر و شناخت کافی از اکوتوریسم و اهداف آن و نیز تفاوت آن با طبیعت گردی فراهم ساخت. متاسفانه حضور غیر مسئولانه عده ای از طبیعت گردان در طبیعت با نام اکوتوریسم باعث شده که ابهاماتی در مورد اکوتوریست ها و حضور مسئولانه آن ها در طبیعت در ذهنفعالان کوهنوردی وارد سازد.این گونه نشست ها به رفع این ابهامات و مشخص شدن تفاوت میان طبیعت گردان اکوتوریست نما با اکوتوریست های واقعی کمک خواهد کرد.در راستای این فعالیت

ها انجمن کوهنوردان ایران در یکی از گردهمایی های خود با هدف کوهنوردی مسئولانه و در راستای حفاظت محیط زیست از نماینده موسسه آوای طبیعت پایدار دعوت نمود تا در این همایش در مورد اکوتوریسم کوهستان و به ویژه نقش و اهمیت جامعه محلی مناطق طبیعی مطالبی را ارائه نماید.

همایش تغییرات محیطی، توسعه گردشگری و کاهش فقر - تهران - دانشگاه علامه طباطبایی - مهر 1387

در مهرماه 1387 گروه مدیریت جهان گردی دانشگاه علامه تهران که یکی از دانشگاه های مطرح در زمینه جهان گردی است، اقدام به برگزاری همایشی با موضوع تغییرات محیطی، توسعه گردشگری و کاهش فقر نمود. از آنجا که از نیمه دوم دهه 1380 در جهان موضوع تغییرات محیطی به ویژه گرمایش کره زمین و تاثیرات مختلف زیستی آن بر طبیعت، اکوسیستم ها و نیز زندگی انسان مطرح شد، گروه ها و نهادهای مختلف این موضوع را مورد نقد وبررسی قرار دادند.

تغییرات محیطی می تواند موجب افزایش فقر شود و در این بین جهان گردی می تواند براین روند تاثیر گذاشته، علاوه بر ارتقاء آگاهی انسان ها، باعث اشتغال زایی و کاهش فقر شود.
هرچند که تغییرات محیطی خود می تواند بر گردشگری اثر منفی گذارد. هدف این همایش نیز بررسی تغییرات محیطی و اثر آن برجهان گردی و نیز اثر متقابل جهان گردی بر کاهش فقر به ویژه در بعد داخلی بود. نماینده موسسه آوای طبیعت پایدار به دعوت دانشگاه علامه طباطبایی مقاله ای با موضوع اکوتوریسم و نقش آن بر حفاظت از محیط زیست با تکیه بر تجارب پروژه های جامعه محلی خود ارائه نمود.

همایش ملی انجمن های علمی - دانشجویی زیست شناسی کشور - تهران - دانشگاه الزهرا - آبان 1387

انجمن های علمی - دانشجویی گروه هایی هستند که با مشارکت دانشجویان در رشته های مختلف علمی تشکیل می شوند تا با ارتقاء سطح دانش خود و مشارکت در فعالیت هایی در موضوعات مختلف دانشگاهی قادر باشند فعالیت های وسیع تری داشته باشند.انجمن علمی-دانشجویی زیست شناسی کشوربا محوریت دانشکده علوم دانشگاه شهید بهشتی و با مشارکت دانشجویانزیست شناسی کشور از جمله انجمن های فعال دانشجویی محسوب می شود.این انجمن

سالانه همایش هایی با محور زیست شناسی برگزار می کند.
در آبان 1387 با توجه به اهمیت اکوتوریسم و ارتباط آن با مباحث محیط زیست و زیست شناسی بخشی از سخنرانی ها بر این موضوع تمرکز داشت.
از این رو از موسسه آوای طبیعت پایدار دعوت شد تا نماینده خود را جهت سخنرانی در خصوص معرفی اکوتوریسم ونقش و اهمیت آن در حفاظت از محیط زیست و ارتباط آن با مبحث زیست شناسی بپردازد. در این گردهمایی همچنین به بحث و تبادل نظر در مورد اشتغال زایی اکوتوریسم و نقش علوم زیستی در ارتقاء صنعت گردشگری پرداخته شد.

همایش انجمن دوستداران زمین (دامون) - تهران - فرهنگسرای دانشجو - آذر 1387

انجمن دروازه های سبز پارس یکی از انجمن های فعال در زمینه محیط زیست است که با برگزاری نشست ها و گردهمایی های تخصصی به ارتقاء سطح آگاهی مردم و آموزش های محیط زیستی می پردازد. این انجمن در سال 1387 در فرهنگسرای دانشجو (شفق) اقدام به برگزاری جلسات هفتگی منظم با حضور اقشار مختلف مردم نمود و هر هفته یک موضوع محیط زیستی را بررسی می نمود.
برخی از این موضوعات در حوزه مبانی نظری و تحقیقات استراتژیک محیط زیست بودند و برخی به موضوع

پتانسیل های محیط زیستی در ایران می پرداختند و بعضی نیز به فعالیت ها و پروژه های محیط زیست می پرداختند. به دعوت مسوولین این انجمن، نماینده موسسه آوای طبیعت پایدار در جلسه ای که در محل آمفی تئاتر فرهنگسرای دانشجو برگزار شد در مورد پروژه سه گانه حفاظت، اکوتوریسم و صنایع دستی جزیره قشم و نقش و اهمیت حفاظت از محیط زیست در این گونه پروژه های اکوتوریستی صحبت نمود.
در پایان حاضرین با بحث و تبادل نظر در این خصوص پرسش ها و نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

همایش جشنواره برترین های صنعت گردشگری - تهران - سالن همایش های وزارت کشور - 1388

در سال 1388 به ابتکار جمعی از فعالان و متخصصان گردشگری در ایران و با انتخاب هیات داوران متشکل از افراد شناخته شده در این رشته، جشنواره ای برای معرفی برترین های صنعت گردشگری برگزار شد. این جشنواره از 3 بخش همایش، نمایشگاه و کارگاه های آموزشی تشکیل شده بود.
در بخش همایش، برترین های صنعت گردشگری به تشخیص هیات داوران جایزه دریافت کردند. در بخش نمایشگاهی نیز گروه های مختلف گردشگری، انجمن ها ، مطبوعات و... حضور داشتند و به عرضه محصولات و توانمندی های خود پرداختند.
انجمن موسسات آموزشی میراث فرهنگی، گردشگریایران در این جشنواره علاوه بر حضور در بخش نمایشگاهی و معرفی موسسات آموزشی گردشگری عهده دار طراحی و اجرای بخش کارگاه های آموزشی در جنب همایش این

جشنواره بود و در حوزه های مختلف گردشگری از جمله اکوتوریسم کارگاه های ویژه ای برگزار نمود.
موسسه آوای طبیعت پایدار به عنوان یکی از موسسات عضو این انجمن در این کارگاه به ارائه دو سخنرانی در زمینه اکوتوریسم پرداخت. یکی از این موضوعات آموزش های اکوتوریسم در ایران و دیگری گردشگری با مشارکت جوامع محلی با اشاره به مطالعه موردی پروژه های جزیره قشم بود.

همایش معارفه معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست - تهران - سازمان محیط زیست - 1388

در سال 1388 مسوولیت معاونت محیط طبیعی سازمان محیط زیست به عهده آقای مهندس صدوق گذاشته شد. به علت این که ایشان توجه ویژه ای به NGOها داشتند زمینه فراهم ساختند تا جلسه ای جهت آشنایی شان با سازمان های مردم نهاد محیط زیستی و فعالیت های آنها داشته باشند.
در این گردهمایی کلیه فعالان محیط زیست و اکوتوریسم حضور داشتند و به معرفی خود و فعالیت هایشان

پرداختند.در این همایش که در سالن اجتماعات سازمان محیط زیست در پارک پردیسان تهران برگزار شد موسسات و NGO هایی که با بخش کمکهای کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی برنامه عمران سازمان ملل متحد(دفترSGP) ارتباط داشته و پروژه هایی را برگزار نمودند نیز حضور داشتند.
وسسه آوای طبیعت پایدار نیز با توجه به ارتباط با SGPدر این همایش حضور داشته و به معرفی فعالیت های خود به ویژه در حوزه محیط زیست پرداخت.

همایش تبادل تجارب کارشناسان اکوتوریسم ایران - مجمع تشخیص مصلحت نظام - 1389

در نیمه اول سال 1389 به پیشنهاد کمیته ملی اکوتوریسم و با مشارکت مجمع تشخیص مصلحت نظام همایشی در محل مطالعات استراتژیک این مجمع با حضور جمعی از کارشناسان اکوتوریسم ایران و کارشناسان مجمع تشخیص مصلحت نظام که در حوزه محیط زیست و گردشگری فعال هستند برگزار گردید.
هدف این گردهمایی بررسی وضعیت اکوتوریسم در ایران از بدو شکل گیری تاکنون و بررسی چالش ها

و راهکارهای ارتقاء اکوتوریسم بود. در این همایش جمعی از دست اندرکاران این رشته تجربیات خود را در حوزه های مختلف ارائه نموده و نیز کارشناسان مجمع تشخیص مصلحت نظام و کارشناسان شورای شهر تهران نیز به بیان دیدگاه های خود در این زمینه پرداختند.
موضوع سخنرانی نماینده موسسه آوای طبیعت پایدار در این همایش ارتباط اکوتوریسم و نقش آن در ارتقاء معیشت جامعه محلی بود.

همایش تعامل کارشناسان گردشگری و کارشناسان وزارت امور خارجه - تهران - هتل لاله - 1389

در سال 1389 و به همت معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، همایشی برای آشنایی کارشناسان وزارت امور خارجه با موضوع گردشگری و نقش آن در توسعه اقتصادی و فرهنگی کشور در هتل لاله تهران برگزار شد.
از آنجا که گردشگری نقش موثری در ارتقاء اقتصادی و در آمدزایی جامعه میزبان دارد و اقتصاد بسیاری از کشورهای جهان از طریق گردشگری رونق پیدا کرده است و همچنین گردشگری در ارتقاء فرهنگی نیز نقش قابل توجهی دارد ایران نیز با دارابودن پتانسیل های فراوان گردشگری می تواند با مدیریت صحیح و اصولی و براساس اصول توسعه پایدار از ظرفیت های خود به درستی استفاده کند.
در این بین کارشناسان وزارت امور خارجه

به شرط توجیه بودن و نیز آشنایی با مباحث مربوطه قادر خواهند بود که به معرفی صحیح ایران بپردازند و زمینه را برای ورود گردشگران ورودی به ایران فراهم سازند. همایش مذکور برای آشناسازی کارشناسان وزارت امور خارجه با موضوع گردشگری و نقش و اهمیت نمایندگان ایران در کشورهای دیگر به ویژه سفرا برگزار گردید.
در بخش اکوتوریسم با هدف بررسی ارتباط اکوتوریسم با جوامع محلی و نقش آن در توسعه اقتصادی و فرهنگی این جوامع به ویژه با استفاده از پتانسیل هایی مانند محصولات بومی و صنایع دستی در ارتباط با ایجاد اشتغال و فقرزدایی و مشارکت اجتماعی بانوان،موسسه آوای طیبعت پایدار به ارائه سخنرانی و معرفی پروژه اکوتوریسم با مشارکت جوامع محلی و صنایع دستی خود پرداخت.

همایش بین المللی توریسم مسئولانه - RTD - عمان - مسقط - مهر 1389
در سال 2010 گروه بین المللی RTD(Responsible Tourism in Destination)-گروه توریسم مسئولانهکه هر ساله همایش جهانی در نقاط مختلف دنیا برگزار می کند چهارمین همایش بین المللی خود را در کشور عمان و در شهر مسقط برگزار نمود. این گروه با حمایت UNWTO و یکی از کارشناسان بین المللی مطرح در حوزه توریسم مسئولانه در دانشگاه لیدز انگلیس شکل گرفته است و هدف آن ترویج گردشگری مسئولانه در حوزه های مختلف توریسم است.این گروه با بهره گیری از توانایی های تیم حرفه ای خود پروژه های متعددی در نقاط مختلف جهان برنامه ریزی و اجرا می کند. همایش های اول تا سوم این گروه به ترتیب در سال 2002 در کیپ تاون آفریقای جنوبی،2008 کرالای

هندوستان و 2009 در بلیز برگزار گردید.
در سال 2010 کشور عمان میزبان این همایش بود. با توجه به اهمیت سال 1020 که از سوی سازمان ملل متحد به عنوان سال تنوع زیستی نام گذاری شده است ، این همایش نیز چند روز پس از 26 سپتامبر (روز جهانی جهان گردی با موضوع تنوع زیستی) اجرا شد.

 

عنوان های برخی از موضوعات همایش جهانی توریسم مسئولانه در کشور عمان:

 

Living together –a critique of corporate social responsibility policies among Hospitality Corporations

- Tourism in the UNESCO World Heritage Site of Galle Fort-Srilanka

- Responsible Tourism Marketing

- The role of tourism in the socio-Economic development of the Gambia

- Putting the human back into human resources: Responsible tourism and the dimension

- The role of educational institutions in greening education and ensuring sustainability

- Taking responsibility for improving local livelihoods through tourism

- Improving energy efficiency through light in the hotel sector

- Sustainability in the Golf Courses of Andolusia

 

همایش بین المللی پیشرفت های بازاریابی و مدیریت در صنعت گردشگری - AHTMM - ترکیه - استانبول - خرداد 1390

Advances in Hospitality and Tourism Marketing and management – Bogazici University - Istanbul - Turkey


این همایش هر ساله در یک کشور با مشارکت و طراحی دانشگاه واشنگتن استیت (Washington State University) برگزار می گردد .همایش سال 2011 آن در شهر استانبول ترکیه برگزار شد. محورهای همایش فوق 7 بخش بود:

1- بازاریابی و مدیریت در سازمان های مرتبط با موضوع مهمان پذیری
2- توسعه، بازاریابی و مدیریت در مقاصد گردشگری
3- رفتار مشتریان صنعت توریسم و مهمان پذیری
4- سیستم های اطلاعاتی و تکنولوژیک برای گردشگری
5- پایداری و مسوولیت اجتماعی
6- توریسم جایگزین
7- تقاضای گردشگری و ملاحظات اقتصادی


 خانم افسانه احسانی به عنوان نماینده موسسه آوای طبیعت پایدار در بخش (توسعه، بازاریابی و مدیریت مقاصد گردشگری) مقاله ای با عنوان زیر ارائه نمودند:

 

Study of Indigenous Cluster experiences
Case study: Garmeh village - Iran